Dodana: 9 czerwiec 2006 09:24

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 09:24

Spotkanie przedsiębiorców z Białorusi i Polski

W środę 8 lutego w Izbie Przemysłowo – Handlowej odbyło się Polsko - Białoruskie spotkanie biznesowe.

W spotkaniu uczestniczyła oficjalna delegacja przedsiębiorców białoruskich, którym przewodniczył prezes Białoruskiej Izby Przemysłowo – Handlowej Władimir Bobrow. Obecni byli także Ambasador Republiki Białoruś w Polsce Paweł Łatuszka, Marszałek Województwa Podlaskiego Janusz Krzyżewski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski i prezes Polsko – Białoruskiej Izby Przemysłowo Handlowej Józef Łochowski.

Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki. W części pierwszej odbyły się wystąpienia gospodarzy i zaproszonych gości. Po przerwie przedsiębiorcy zasiedli do „okrągłego stołu”, przy którym debatowali nad stanem i możliwościami rozwoju współpracy gospodarczej Polski i Białorusi. Po tym zaplanowano indywidualne rozmowy przedsiębiorców zainteresowanych nawiązywaniem kontaktów biznesowych.


Od lewej na fot.: Witold Karczewski, Władimir Bobrow,  Andrzej Arendarski i Józef Łochowski

Spotkanie otworzył Witold Karczewski – prezes Izby Przemysłowo - Handlowej w Białymstoku.
- Biznes to trudna rzecz, ale to od nas zależy jak te stosunki gospodarcze będą się układały – powiedział Witold Karczewski.
Jego zdaniem, pomimo różnych zawirowań wartość wymiany handlowej pomiędzy tymi dwoma krajami jest godna podkreślenia. Powiedział, że obroty przekroczyły 2 mld dolarów, a Polska jest czwartym co do wielkości obrotów partnerem handlowym Białorusi.

- Mamy podobny klimat, podobne uwarunkowania i powinniśmy to wykorzystać – dodał prezes IPH.

Prezes Białoruskiej Izby Przemysłowo – Handlowej Władimir Bobrow zauważył, że są pewne rozbieżności w skalkulowaniu wielkości wymiany handlowej. Zdaniem polskich przedsiębiorców obroty przekroczyły 2 mld dolarów, ale według Białorusinów jeszcze do tej kwoty trochę brakuje.

- W ciągu ostatnich trzech lat kilkukrotnie zwiększyła się częstotliwość spotkań z partnerami gospodarczymi z Polski. O ile np. trzy lata temu odbywały się 3-4 seminaria w ciągu roku, tak rok temu odbyło się ich aż 18.

Bobrow charakteryzował specyfikę białoruskiej gospodarki, omawiał jej najważniejsze wskaźniki i gałęzie przemysłu wskazując przy tym na możliwe pola współpracy.


Pierwszy z prawej na fot. Ambasador Paweł Łatuszka, obok marszałek Janusz Krzyżewski.

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej - Andrzej Arendarski wyraził nadzieję, że to spotkanie otworzy cykl corocznych debat w takim gronie. Powiedział również, że efektem tego spotkania będzie dokument – sprawozdanie, które zostanie przekazane odpowiednim władzom w Polsce oraz na Białorusi.

Wśród barier utrudniających handel z Białorusią prezes Arendarski wymienił m.in. – nadmierny fiskalizm dotykający polskich przedsiębiorców na Białorusi, gorset kontroli – wysokie kary pieniężne oraz stawki celne.

- Nie uciekniemy też od rozmów nad stanem stosunków Białoruś – UE – stwierdził.

- Unia Europejska zamierza zastosować sankcje gospodarcze dla Białorusi. Polska jest jednak temu przeciwna. Uważamy, że sankcje nie przyniosą spodziewanych efektów, pogorszą sytuację bytową obywateli tego kraju i utrudnią wymianę handlową, w której uczestniczymy – dodał.

Głos zabrał także gospodarz regionu – marszałek Janusz Krzyżewski.

- Białystok to naturalne miejsce, w którym taka debata powinna się toczyć. Nasz region jest jednym z nielicznych w kraju, gdzie obroty odnotowywane w kontaktach z partnerami zza naszej wschodniej granicy przewyższają wielkość wymiany z innymi zagranicznymi partnerami handlowymi – ocenił marszałek.

- Polska ma uzasadnione aspiracje i ambicje, by być głównym animatorem polityki wschodnioeuropejskiej. Polska zajmuje tym mocniejszą pozycję w Unii Europejskiej im będzie wzrastała jej siła w kontaktach z państwami z Europy Wschodniej. W tym także upatruję szansę na rozwój województwa podlaskiego – dodał.

Marszałek zauważył także, iż przez terytorium Polski przechodzi tylko 5 procent całej masy towarowej transportowanej pomiędzy krajami Europy Wschodniej i Zachodniej. Z tych 5 procent natomiast, aż 70 przesyłana jest za pośrednictwem rurociągów. To, w opinii marszałka obrazuje skalę możliwości współpracy pomiędzy Białorusią i Polską.

Po zakończeniu części oficjalnej, przedsiębiorcy przystąpili do roboczej dyskusji nad stanem i możliwościami rozwoju współpracy gospodarczej Polski i Białorusi.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook